Verovali ili ne, postoje poslodavci koji zaista traže radnike koji će dobro raditi posao. Malobrojni su, znam, ali postoje.
Kod takvih poslodavaca je utisak koji ostavite na razgovoru jedan od presudnih faktora za dobijanje željenog posla.
Pre nego što vam navedem nekoliko korisnih smernica o tome kako da zaista ostavite dobar utisak na razgovoru za posao, želim da vam ispričam jednu priču.
Nekada davno, pre desetak godina, jedna žena je tražila posao. Javljala se na konkurse, išla na razgovore, doživljavala odbijanja, ali nije odustala. Nastavila je da se javlja na konkurse i ide na razgovore za posao.
I tako je jednog dana došla na razgovor za posao u jednom butiku. Intervjuerka je pitala kakvo radno iskustvo ima, odgovorila je da je radila u poljoprivrednoj apoteci u malom mestu iz kog dolazi.
Razgovarale su još malo, i na kraju je rekla: „Znam da me nećete primiti, imam preko 30 godina i dvoje dece, a pored toga, nemam iskustvo u radu u butiku.“
Nije bila u pravu. Primljena je na posao.
Na osnovu čega, pitate se sad.
Primljena je na osnovu toga što je ostavila utisak pametne, odgovorne i dostojanstvene osobe. Pokazala je da ume da komunicira, da poštuje druge ali i sebe.
Da, da, pričaj ti to nekom drugom……ko zna zašto je primljena. I ko zna kako je posle radila.
Pa, ja znam zašto je primljena.
Kako to znam?
Lepo, ja sam je intervjuisala za taj posao.
Procenila sam da će biti dobra radnica i ispostavilo se da sam bila u pravu.
Dakle, kako ostaviti dobar utisak na razgovoru za posao?
Ako mislite da ću vam reći da treba da uvežbate opušten, samouveren stav i nastup, ne brinite, neću.
Znam da je tako nešto nemoguće (ako niste Meril Strip ili Dastin Hofman).
Daću vam nekoliko smernica kako da izgradite kod sebe opušten, samouveren stav i nastup.
Očekivanje od sebe da budete opušteni i samouvereni u situaciji koja vam je nova i važna samo pravi dodatni pritisak.
Kada su razgovori za posao u pitanju, pomaže da pre posla koji zaista želite, konkurišete za nekoliko poslova koji vam nisu toliko bitni. Čisto da osetite atmosferu razgovora za posao, da tako nešto prestane da vam bude potpuno novo i samim tim zastrašujuće.
Idite na razgovore za posao sa ciljem da ne budete primljeni.
Da, dobro ste pročitali.
Ja sam tako smanjivala tremu dok sam studirala. Na neke ispite sam izlazila sa ciljem ne da ih položim nego da smanjim tremu. I to je dobro funkcionisalo. Odem na ispit, ne položim, shvatim da sam preživela i onda mnogo opuštenije učim.
Tako je i sa drugim situacijama u životu, pa i sa poslom.
Još jedan način da se opustite pre razgovora za posao je da podsetite sebe da taj razgovor nije jedina prilika, da vam život, budućnost i egzistencija ne zavise od toga.
Da, bilo bi lepo da dobijete taj posao, ali ako ne dobijete- nije smak sveta.
Teško je biti opušten u situaciji u kojoj verujete da vaša budućnost zavisi od nečije dobre volje.
Veća verovatnoća da ćete ostaviti dobar utisak je ako pokažete da vam je stalo, ali ne toliko da vam je očajnički potreban.
Takođe, ako ste sebe stavili u mentalni sklop očajničke potrebe, mozak će vam lošije raditi i samim tim povećavate verovatnoću da ostavite loš utisak.
Česta greška koju ljudi prave kada odlaze na razgovore za posao je da idu sa svešću da im treba posao, zbog plate, a ne sa svešću o tome šta nude tom poslodavcu.
Ovo pravi ogromnu razliku u stavu i nastupu.
Potpuno je drugačije kada idete negde nadajući se da ćete dobiti nešto, nego kada idete negde svesni da imate nešto što je drugoj strani potrebno.
Kao što rekoh, razlika je ogromna.
Dakle, pre samog razgovora za posao, podsetite se, najbolje u pisanoj formi, šta je to što vi nudite. Što konkretnije to bolje.
Evo nekoliko primera:
-brzo kucam
-dobra sam u rešavanju konflikata
-ostvarujem dobar kontakt sa kupcima
-precizno šijem
-pedantan sam
-……
Setite se (i zapišite) što je moguće većeg broja situacija u kojima ste nešto dobro uradili. To ne mora da bude vezano za konkretan posao, ili bilo koji posao.
Svest o tome šta sve dobro radimo povećava naše samopouzdanje.
Ako je posao za koji konkurišete nešto što zaista želite, umesto da strepite u danima pre razgovora razmišljajte o tome- kako baš ja, sa znanjima i veštinama koje imam, mogu da doprinesem na tom radnom mestu? Zašto sam ja dobra osoba za taj posao? Šta će ta firma dobiti ako zaposli baš mene?
Kada smislite dovoljno odgovora na ova pitanja, i kada sa svešću o tome odete na razgovor za posao, to će se itekako primetiti u vašem stavu i nastupu.
Dodatnu podršku u vidu edukacije i treninga možete da dobijete u okviru nacionalnog programa koji je pokrenula Nacionalna služba za zapošljavanje u saradnji sa Coca-Cola HBC Srbija.
U toku leta i jeseni održavaće se trodnevne radionice a neke od tema će biti:
- pravilno pisanje radne biografije
- priprema za razgovor za posao
- profesionalna orijentacija
- upravljanje finansijama,
- pravljenje biznis plana,
- aktivno traženje posla,
- uspešna komunikacija….
Zainteresovani kandidati se za učešće u programu mogu prijaviti na sajtu www.coca-colapodrskamladima.com.
Srećno!
Ovaj tekst je napisan u saradnji sa Coca-Cola HBC Srbija
Pročitajte: