Kako izabrati psihoterapeuta

Ako ste od onih koji misle da je u redu obratiti se za pomoć psihoterapeutu, da to nije sramota ili znak vaše slabosti, verovatno ste se našli u dilemi kako izabrati psihoterapeuta?

Ovo je izuzetno važno pitanje jer nije svejedno pred kim ćete se otvoriti i kome ćete ukazati poverenje u rešavanju delikatnih unutrašnjih problema i dilema.

Kako pronaći psihoterapeuta?

Idealno je, po mom mišljenju, kada imate preporuku nekog poznatog. Ako ste u mogućnosti, raspitajte se u svom okruženju.

Napomena: ne odgovaraju svi psihoterapeuti i psihoterapijski pravci svima. Može se dogoditi da neki terapeut odgovara vašem prijatelju a vama ne odgovara. To ne govori loše ni o njemu ni o vama.

Takođe, važno je imati na umu da nisu svi stručnjaci za sve probleme.

Ako nemate u svom okruženju nekog ko ima iskustva sa psihoterapijom, danas to nije problem. Dovoljno je da na Guglu ukucate psihoterapeut i naziv mesta u kom živite (ili najbližeg grada).

Ako već znate koji je vaš problem, možete da budete i specifičniji i da pored psihoterapeut  i grada u kom živite napišete i vaš problem (depresija, ljubavni problemi, bolesti zavisnosti…)

U današnje vreme dosta psihoterapeuta radi i preko skajpa, tako da udaljenost ne mora da predstavlja problem.

Sledeći korak je da kontaktirate psihoterapeuta mejlom ili telefonom, predstavite sebe i svoj problem i kroz razgovor pokušate da procenite da li vam taj psihoterapeut odgovara.

Pored pitanja koja se odnose na zvanične sertifikate:

  • koji fakultet je završio,
  • koju edukaciju i koliko dugo je pohađao,
  • koliko iskustva u radu ima,
  • sa kojim problemima radi

obratite pažnju i na to kako se osećate u kontaktu sa vašim potencijalnim psihoterapeutom.

Da li vam uliva poverenje?

Da li se osećate prijatno u kontaktu sa tom osobom?

Da li osećate da obraća pažnju na vas i da mu je iskreno stalo da pomogne?

Ako ima blog ili svoj sajt, na osnovu toga možete da steknete jasniju predstavu o tome kako određeni psihoterapeut razmišlja i na koji način pristupa problemu.

Psihoterapijski odnos je jedan od ključnih faktora koji utiču na uspešnost psihoterapijskog procesa (pored stručnosti terapeuta i motivisanosti klijenta). Zato je važno da za sebe izaberete nekog ko vam odgovara. Psihoterapijski proces nije uvek lak i prijatan i zato je važno da sarađujete sa nekim s kim možete da uspostavite blizak profesionalni odnos, s nekim ko vam uliva poverenje i osećaj sigurnosti.

S obzirom da edukacija za psihoterapeuta pored završenog fakulteta podrazumeva i višegodišnje dodatno školovanje, kao i to da i psihoterapeuti imaju troškove života i da im je to posao, psihoterapija se plaća.

Drugi važan razlog za plaćanje psihoterapije je izbegavanje „psiholoških igara“. Važno je jasno definisati vrstu odnosa i uloge u tom odnosu. Psihoterapija može da se posmatra kao usluga, kao i bilo koja druga (frizer, kozmetičar, obućar, automehaničar…), pa je samim tim logično da se za tu uslugu plati.

Čak i ako mislite da je psihoterapija potrebna i da bi vam koristila, ali niste u mogućnosti da platite, postoje načini da je priuštite sebi besplatno ili po simboličnim cenama.

Ne postoji psihoterapeut ili psihoterapijski pravac koji rešava sve probleme i odgovara svima.

Ali postoji mnogo dobrih, obučenih i posvećenih psihoterapeuta koji mogu da vam pomognu da rešite svoje probleme i da prevaziđete teškoće sa kojim se suočavate.

Vaša je odgovornost da se raspitujete i tragate za osobom koja može da vam pomogne i nadam se da sam vam ovim tekstom bar malo pomogla u tome.

Jelena Pantić

Psiholog i autorka knjige "Putovanje u središte srca". Više od 15 godina se bavim emocionalnom inteligencijom, pozitivnom psihologijom, psihologijom sreće i blagostanja.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *